وبلاگ دانشگاه پیام نور سیریک

اخبار و اطلاعیه های دانشگاه پیام نور سیریک

شرایط ورود به دانشگاه از طریق آزمون فراگیر (بدون کنکور)

شرایط ورود

کارشناسی :

دوره های فراگیر غیر حضوری

طرح چند بخشی آزمون محور و رادیو تلویزیون : در این طرح آموزش از طریق رادیو و تلویزیون و شبکه آموزش صورت می پذیرد .

طرح چند بخشی آموزش الکترونیکی ( مجازی ) : در این طرح آموزش از طریق لوح های فشرده ، اینترنت و یا تحت وب صورت می پذیرد .

آشنایی با چند اصطلاح

1 – دانش پذیر : به شخصی اطلاق می گردد که در دوره های بدون کنکور فراگیر پیام نور ثبت نام نموده و در حال تحصیل ترم اول دانش پذیری می باشد .

2 – دانشجو : به شخصی اطلاق می شود که در آزمون پایان دوره دانش پذیری شرکت کرده و واحدهای این دوره را با موفقیت سپری کرده است .

ورود به دانشگاه پیام نور از طریق دوره های فراگیر ( بودن کنکور ) به لحاظ نوع مدرک تحصیلی به دو دسته زیر تقسیم می شود :

الف ) دارندگان مدرک دیپلم متوسطه نظام قدیم یا پیش دانشگاهی نظام جدید

داوطلبان دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی نظام جدید در رشته ای تحصیلی ریاضی فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و هنر و یا مدرک کاردانی مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش ، وزارت آموزش و پروش ، وزارت علوم یا وزارت بهداشت ( با حداقل 10 ) باید در پایان نیمسال دانش پذیری ( ترم اول ) در آزمون تمامی دروس اختصاصی ( 6 تا 8 واحد) و تمامی دروس عمومی ( 8 واحد ) شرکت کنند و حداقل نمره ی 10 در هر یک از موارد درسی و حداقل میانگین 12 از 20 و یا میانگین وزنی که طبق فرمول زیر محاسبه می شود را کسب نمایند تا بتوانند از دانش پذیری به دانشجویی تبدیل وضعیت دهند . دارندگان مدارک تحصیلی فوق ( بند الف ) می توانند در دوره فراگیری عادی ( نیمه حضوری ) و دوره های فراگیر غیر حضوری چند بخشی ( آزمون محوری و آموزش الکترونیکی ) شرکت نمایند .

12 ≤ ( 85 % × نمره کل دانش پذیری ) + ( 15 % × معدل دیپلم ) = میانگین وزنی

ب ) دارندگان مدرک دیپلم متوسطه نظری ، فنی حرفه ای و کاردانش نظام جدید

داوطلبان دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه نظری ، فنی حرفه ای و کار دانش نظام جدید مورد تأیید وزارت آموزش و پروش ، باید علاوه بر انتخاب رشته تحصیلی بر اساس جداول 1 تا 5 و گذارندان دروس دوره دانش پذیری ( بند الف ) به صورت همزمان دروس دروه پیش دانشگاهی یکی از رشته های نظری مقطع متوسطه را نیز در این مرکز اخذ نموده و با دریافت مدرک پیش دانشگاهی مانند دیگر گروهای آموزش ادامه تحصیل دهند .

تبصره 1 ( معادل سازی دروس دانش آموختگان کاردانی ) :

داوطلبانی که مدرک کاردانی خود را از دیگر دانشگاه های کشور اخذ کرده اند ، می تواند در دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل دهند . این گروه از داوطلبان می توانند پس از پذیرفته شدن در دوره دانش پذیری دانشگاه پیام نور ، با ارائه ریز نمرات خود تقاضای تطبیق واحد نمایند .

تبصره 2 ( شرایط مشروطی دانش پذیران در آئین نامه دانشگاه پیام نور ) :

چنانچه دانش پذیران ( بند الف و ب ) در نیمسال اول دانش پذیری با کسب میانگین وزنی بالای 12 ، حداکثر در دو درس نمره کمتر از 10 کسب نمایند ، می توانند به عنوان دانشجوی مشروط کارشناسی ثبت نام نمایند و چنانچه در نیمسال تحصیلی بعد درس یا دروس مشروطی را با موفقیت بگذرانند به عنوان دانشجوی رسمی پذیرفته می شوند .

همچنین در صورتی که دانش پذیران میانگین وزنی 12 را کسب نکرده ولی در تمامی دروس حداقل نمره 10 را کسب نموده باشند نیر می توانند به عنوان دانشجوی مشروط میانگین ثبت نام نمایند . بدیهی است ثبت نام آنان تا احراز میانگین وزنی حداقل 12 به صورت مشروط خواهد بود . رشته های تحصیلبی دوره فراگیر عادی ( نیمه حضوری )

کارشناسی ارشد :

مدارک تحصیلی مورد پذیرش برای ثبت نام در مقطع کارشناسی به شرح زیر می باشد :

گروه 1 : دارندگان مدرک کارشناسی رسمی و بالاتر مورد تایید وزارت علوم تحقیقات یا وزارت بهداست در رشته های علوم ( شامل گروه های علوم پایه ، علوم پزشکی ، علوم دامپزشکی ، علوم کشاورزی و علوم فنی و مهندسی ) – علوم انسانی ( شامل گروه های علوم انسانی ) و هنر

گروه 2 : دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته رسمی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات یا وزارت بهداست در رشته های علوم ( شامل گروه های علوم پایه ، علوم پزشکی ، علوم دامپزشکی ، علوم کشاورزی و علوم فنی و مهندسی ) – علوم انسانی ( شامل گروه های علوم انسانی ) و هنر

تبصره : آن دسته از طلاب که بر اساس مدارک صادر شده حوزه علمیه قم دوره سطح دو را با موفقیت گذرانده ، می توانند همانند مدارک کارشناسی ثبت نان نمایند . لازم به ذکر است که این متقاضیان فقط می توانند در رشته های علوم انسانی شرکت کنند .

شرایط قبولی و پذیرش

داوطلبان برای تبدیل وضعیت از دانش پذیر به دانشجو ، می بایست در امتحانات پایان نیمسال دانش پذیری که شامل 8 تا 10 واحد درسی می باشد شرکت کنند و در هر درس نمره حداقل 12 از 20 و در مجموع ، حداقل میانگین دانش پذیری 14 از 20 و یا میانگین وزنی که طبق فرمول زیر محاسبه می گردد را کسب نمایند .

14 ≤ _ 8 % × میانگین مدرک دانش پذیری ) + _ 2 % × میانگین مدرک کارشناسی ) = میانگین وزنی

ویژگی های تحصیل در دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد

· داوطلبان مرد پس از قبولی در امتحان پایان دودره دانش پذیری می توانند برابر با ضوابط دانشگاه ( در صورت هماهنگی با یگان محل خدمت خود ) تحصیل همزمان با خدمت وظیفه عمومی داشته باشند .

· دانشجو در صورت تمایل می تواند با رعایت مقررات وظیفه عمومی از معافیت تحصیلی این دانشگاه استفاده کند .

· صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه پیام نور به اکثریت دانشجویان تحصیلات تکمیلی که نیازمند وام شهریه دانشجویی می باشند ، پس از معرفی دانشجو توسط دانشگاه ، وام شهریه طبق مقررات مربوطه پرداخت خواهد کرد .

· دانشجوی نیم سال آخر دوره کارشناسی در صورتی که حداکثر تا قبل از آزمون پایان دوره دانش پذیری ، دانش آموخته شود می تواند با ارائه گواهی از دانشگاه ذیربط ، در آزمون دوره دانش پذیری شرکت کند .

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم دی ۱۳۸۷ساعت 15:24  توسط دانشگاه پیام نور سیریک  |